Historia

Początki sportu Grodzisku Wielkopolskim wiążą się z działalnością Towarzystwa Gimnazjalistów, która skupiała w swych szeregach młodzież uczącą się w Kościanie i Wolsztynie. Ponieważ w Kościanie istniał już klub sportowy „Hellada” sądzić należy, że właśnie ten fakt stał się dla działaczy z Grodziska inspiracją do powstania klubu sportowego również w tym mieście.

Miało to miejsce 30 kwietnia 1922 roku. Klub przyjął nazwę „Dyskobolia”, w herbie ma sylwetkę dyskobola, znaną ze słynnej rzeźby Nyrona, a pierwszym prezesem klubu został Maksymilian Niewiadomski. Jak to przeważnie bywa wszystko zaczęło się od piłkarzy. Pierwszy mecz z Unitasem w Wolsztynie zakończył się wysoką porażką aż 1:10. W meczu rewanżowym w Grodzisku Dyskobolia wygrała 1:0. W 1925 roku doszło do połączenia z innym grodziskim klubem „Florencją”, skupiającą młodzież rzemieślniczą i kupiecką miasta. Wyniki były stopniowo coraz lepsze, aż przed II wojną światową nigdy nie udało się piłkarzom Dyskobolii awansować chociażby do A-klasy. Po 10. latach działalności Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski awansowała do B-klasy.

W tamtym okresie w klubie istniała jednak nie tylko piłka nożna. W Dyskobolii uprawiano także lekkoatletykę, tenis ziemny i stołowy, a tuż przed wybuchem wojny próbowano organizować zawody motocyklowe.

W 1949 roku klub zmienił nazwę na Kolejarz, a po fuzji z ZKS-em Spójnia działającym przy Zakładach Mięsnych w Grodzisku klub nazywał się Sparta. Do historycznej nazwy powrócił w 1955 roku, a dwa lata później klub wygrał rozgrywki A-klasy.

Nowa era w dziejach klubu rozpoczęła się jednakże w 1993 roku kiedy w klubie pojawił się Zbigniew Drzymała – właściciel firmy Inter Groclin Auto, nowoczesnej fabryki tapicerki samochodowej, który, jak mówi doszedł do wniosku, że warto promować firmę poprzez sport i wspomaganie klubu. Rok później nastąpiło połączenie Dyskobolii z występującym w klasie makroregionalnej Orkanem Ptaszkowo i od tej chwili datowała się stała progresja wyników grodziskiego klubu, który od lipca 1996 roku nosił oficjalną nazwę Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski.

Poczynając od występów w klasie regionalnej klub, rok po roku systematycznie szedł w górę futbolowej drabinki w naszym kraju, by w 1997 roku po raz pierwszy wywalczyć sobie miejsce w Ekstraklasie. Nie cieszył się nią jednak długo, ponieważ na końcu rozgrywek klub znajdował się na trzecim od końca miejscu w tabeli i musiał spaść do II ligi. Tam natomiast grodziscy piłkarze spisywali się bardzo dobrze i wywalczyli sobie zasłużony powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

W 2003 roku Groclin Dyskobolia Grodzisk Mazowiecki wywalczył wicemistrzostwo Polski. Dzięki temu klub trafił do rozgrywek Pucharu Uefa i na stałe wpisał się w historię polskiego futbolu. Piłkarze klubu prowadzeni wtedy przez Dusana Radolskiego wyeliminowali kolejno Atlantas Kłajpeda (Litwa), Herthę Berlin (Niemcy), Manchester City (Anglia). Dyskobolia uległa dopiero w starciu z francuskim Girondins de Bordeaux (Francja).

W 2005 roku Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski wywalczyła ponownie wicemistrzostwo oraz zdobyła Puchar Polski. W 2020 roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej pozbawił Dyskobolię tytułu za udział w aferze korupcyjnej.

W 2007 roku Dyskobolia ponownie wywalczyła Puchar Polski wygrywając w finale 2:0 z Koroną Kielce, a w tym samym sezonie do Grodziska Wielkopolskiego trafiło trofeum za wywalczenie Pucharu Ekstraklasy.

W 2008 roku Dyskobolia ponownie wygrała Puchar Ekstraklasy i rozegrała ostatni mecz w historii na najwyższym szczeblu rozgrywek. Spółka, która prowadziła klub została sprzedana i przemianowana na Polonię Warszawa.

Od tego momentu klub gra w niższych klasach rozgrywkowych, aktualnie Dyskobolia występuje w V lidze wielkopolskiej pod nazwą Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski.